Conectivitatea comunei

Conectivitatea comunei Tăuteu la orasele importante ale judeţului nu reprezintă o problemă. Satul Chiribis din comună are acces direct la calea ferată Săcuieni-Maghita-Şimleu Silvaniei-Şărmăsag, operată în prezent exclusiv de operatorul feroviar privat S.C. Regional S.R.L. Prin Chiribis trec zilnic sapte trenuri spre Şărmăsag, si cinci trenuri spre Săcuieni dintre care una circulă până la Oradea. În afara satului Chiribis transportul public în comună este asigurat numai de linii de autobuz

Cel mai apropiat oras din judeţ este Municipiul Marghita, care se află la 4 km distanţă de satul Chiribis (cel mai apropiat) si la 15 km distanţă de satul Ciutelec (cel mai îndepărtat), în timp ce distanţa până la Oradea, resedinţa judeţului Bihor este 55 de km pe sosea. Cea mai apropiată trecere de frontieră este cea de la Săcuieni-Letavertes (35,5 km), urmată de cea de la Valea lui Mihai (46,5 km) şi la Borş (57 km). La Debrecen, al doilea oraş ca număr de locuitori în Ungaria se poate ajunge cel mai rapid prin trecerile de frontieră de la Săcuieni sau la Valea lui Mihai, unde este posibilă şi trecerea cu trenul. Conform anchetei realizate în rândul localnicilor 19% din populaţia totală cercetată, respectiv 46,3% dintre cei care lucrează fac navetă între locuinţa şi locul lor de muncă. Mai mult de jumătate dintre ei (58,8%) fac naveta la Marghita, în timp ce 35,3% fac naveta la o altă comună din judeţ iar 5,9% lucrează în Oradea. Valoarea medie a timpului petrecut zilnic călătorind este aproximativ o jumătate de oră (33 minute).

Oraş

Distanţă rutieră (km) Durata aproximativă a călătoriei cu autocar